Свет

ОН: Најмалку 1.348 цивили убиени во Мариупол

Најмалку 1.348 цивили се убиени за време на битката за Мариупол, меѓу кои 70 деца, изјави денеска високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Бачелет.

„Вистинскиот број на луѓе убиени во акции против цивили е веројатно уште неколку илјади“, рече Бачелет, како што пренесе Си-Ен-Ен (Си-Ен-Ен).

Таа додаде дека цивили биле убиени во воздушни напади, тенкови и артилериско гранатирање и преносливо и лесно оружје за време на уличните борби и дека дури 90 отсто од станбените згради во Мариупол се уништени или оштетени, нарекувајќи го градот „веројатно најсмртоносното место во Украина.

„Телата беа пронајдени во импровизирани индивидуални или колективни гробници во дворови, улици и паркови, во куќи и напуштени станови. Многу од нив допрва треба да бидат закопани“, рече Бачелет.

Башелет додаде дека во моментов е „невозможно да се знае“ точниот број на загинати.

„Додека не бидат пронајдени и идентификувани сите мртви тела и нивниот статус, без разлика дали се воени или цивилни, и не се утврдат точните причини за смртта, ќе биде невозможно да се знае точниот број на цивилни смртни случаи директно предизвикани од непријателствата и оние предизвикани од недостаток на храна, вода, медицинска нега и други последици од преживувањето за време на непријателствата“, рече таа, според американската телевизија.

На почеток