Свет

Украина стравува: Се подготвува нов напад

Украина очекува нов напад на руските копнени сили, откако во гранатирањето низ целата земја загинаа повеќе од 30 луѓе.

Во меѓувреме, западните сојузници на Киев се подготвуваат за влошена глобална енергетска криза доколку Русија го прекине снабдувањето со нафта и гас.

Генералштабот на Украина соопшти дека гранатирањето низ целата земја е подготовка за интензивирање на конфликтот додека Русија се обидува да го заземе Доњецк и да го контролира целиот индустриски центар на Украина, Донбас.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија извршила 34 воздушни напади од саботата, од кои еден погодил петкатница, при што загинале 33 лица, а десетици луѓе биле заробени во урнатините.

Москва негира дека цели на цивили, но многу украински градови, градови и села се во урнатини.

Русија соопшти дека не е познат бројот на жртвите од украинскиот напад на градот Нова Каховка во областа Керсон, кој е под руска контрола.

За жал загинаа неколку луѓе, голем број луѓе беа повредени, десетици луѓе останаа без покрив над главата“, изјави Владимир Леонтиев.

Ројтерс не можеше независно да ги потврди информациите од бојното поле.

На почеток