Актуелно

Захарова му одговори на американскиот дипломат: „Kолку американските граѓани плаќаат за обновата на Ирак, Белград?

Портпаролката на МНР Марија Захарова праша колку Американците плаќаат за обнова на земјите што ги уништи САД.

„Се плашам да прашам колку американските граѓани плаќаат за обновата на Ирак? А Белград? Мајкл, кога администрацијата на Бајден планира да воведе слична законска иницијатива за обештетување на земјите каде што САД направија кланица? Веројатно нели по конгресните избори“, напиша Захарова на Телеграм, коментирајќи ја иницијативата на поранешниот американски амбасадор во Русија Мајкл Мекфол да ги „наплаќа“ Русите за патувања во „слободни земји“.

Мекфол тврди дека секој Русин кој ќе добие виза за патување во „слободна земја“ мора да плати „дополнителен надомест или данок“.

Поранешниот амбасадор е сигурен дека собраните средства треба да се насочат во посебен фонд за обнова на Украина. По почетокот на специјалната операција за денацификација и демилитаризација на Украина, некои европски политичари предложија да се ограничи издавањето шенген визи за Русите.

Меѓу нив се Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Романија, Полска и Холандија.

На почеток