Актуелно

(ВИДЕО) Голема поплава во долината на смртта, се случува еднаш на 1.000 години

Неодамнешните обилни дождови во долината на смртта исфрлија отпад низ патиштата, ја оштетија инфраструктурата и ги однесоа автомобилите.

Метеоролозите велат дека овој настан се случува еднаш во 1.000 години.

Невремето исфрли количина на вода еднаква на приближно 75 отсто од просечната годишна вредност за само три часа, според експертите од Опсерваторијата на Земјата на НАСА. Стотици луѓе кои го посетуваат и работат во Националниот парк Долината на смртта си заминаа, а сите патишта остануваат непроодни, велат властите.

Водите се повлекоа, но зад себе оставија дебели слоеви кал и чакал.

Даниел Бурк, метеоролог од Националната метеоролошка служба во Лас Вегас, ја опиша поплавата како историски настан кој се случува еднаш во 1.000 години. Веројатноста тоа да се случи за една година е 0,1 отсто.

Меѓутоа, ваквите настани, за кои некогаш се сметаше дека се исклучително ретки, се во пораст. Научниците откриваат дека временските екстреми поттикнати од климатската криза се сè поверојатни на американскиот Запад, и понатаму е погоден од суша. Се очекува сушните периоди да бидат прекинати со силни, разорни бури бидејќи светот продолжува да се загрева.

Опишан како „земја на екстремите“, пустинскиот басен е најсувото место во Северна Америка и е познато по температурите кои се зголемени повеќе од кое било друго место на Земјата.

Нема информации за повредени, но патролата на автопатот во Калифорнија и авионите вршат воздушни претреси, се вели во соопштението на Службата за национални паркови, за да потврди дека возилата сè уште не се блокирани во оддалечените области на паркот.

 

На почеток