Свет

Вучиќ: Курти барал артилерија со дострел поголем од 10 километри

Српскиот претседател Александар Вучиќ даде изјави за медиумите од Њујорк, каде пред се зборуваше за резултатите од неговата посета и учеството во работата на ОН.

Вучиќ рече дека синоќа имало неформална вечера на која разговарал со многу лидери на различни теми.

„Разговаравме со шефицата на ММФ за аранжманите, таа рече дека оваа зима ќе биде многу тешка, а следната ќе биде уште потешка. Многу земји, рече таа, ќе исчезнат од радарот на финансиската стабилност. рече Вучиќ и додаде дека Србија мора да работи на понатамошен раст.

Како што вели, важно е да имаме американска поддршка за продолжување на економските реформи и економски напредок на Србија.

„Светот веќе нема да биде ист, сега сите го чувствуваат тоа. Ќе биде многу тешко. Некои европски лидери кои побараа средба со Лавров, сега мораа да ги повлечат своите барања. За нас е важно да разговараме со Американците за се“, изјави Вучиќ.

„Долго разговарав со Лавров. Му се заблагодарив што го почитува територијалниот интегритет на Србија. Разговаравме и за енергетскиот аранжман. Имав и разговори што не можевте да ги видите. И со Хохштајн, Џим О’Брајан, со Ескобар. Тоа се нормални, вообичаени разговори. Но се што кажав беше тема на разговорот со Саливан, беше тема и со Викторија Нуланд. Американската поддршка ни е важна за економскиот напредок на земјата. Од друга страна, Ситуацијата е ужасно комплицирана, светот повеќе нема да биде ист“, рече тој.

Вучиќ рече дека не сака да коментира за можната испорака на оружје и опрема на Албин Курти од Британија и Америка.

„Ни претстои тежок период, многу тежок. Но, дали можеме да скокнеме од своја кожа? Можеме ли, како што велат некои што ме критикуваат, дека сме подалеку од ЕУ кога го спомнуваме Косово, дека го забораваме Косово и нашиот народ? Дали треба да се преправам дека децата не се убиени? Немаме многу избор. А што се однесува до оружјето и опремата ние сме мали, а тоа се прејаки сили. Ние сме за нијанса помали од тоа што тие мислат”, рече тој.

Вучиќ додаде дека има информации дека Курти барал артилерија со дострел поголем од 10 километри.

„Кога ги окупираа административните премини, тие секогаш електронски заглавуваа сè што доаѓаше од централна Србија. Но, ние ќе возвратиме што се однесува до електронското заглавување“, рече тој.

На почеток