Магазин

(ВИДЕО) Убил 400 луѓе, а Нетфликс сними филм за тоа

Новата криминална драма „The Good Nurse“, со Џесика Честејн и Еди Редмејн во главните улоги, наиде на различни реакции, а многумина останаа шокирани кога ги открија вистинските детали од приказната што ја инспирираше драмата.

„Самиот факт дека „The Good Nurse“ е заснован на вистинска приказна е ужасен“, напиша едно лице.

„Само што го гледав тој филм и страшно е да се помисли дека тоа се случило во реалниот живот“, се согласил друг корисник.

„Има ли надеж за овој свет?

„Само што влегувам во медицинско училиште и ми се гади кога гледам дека има луѓе кои всушност прават вакво нешто, додека другите ги затвораат очите и се преправаат дека не гледаат“, го изрази своето мислење една од гледачите.

„Тоа е толку морничав филм и толку прекрасна изведба на Еди. Тој и Џесика се одлични. Сепак, не сум сигурен колку надеж чувствував за овој свет на крајот од филмот.”

Проблемот на здравствениот систем во Америка

Некои гледачи се осврнаа и на проблемите на здравствениот систем во Америка. Тие изјавија дека филмот конкретно се обидува да укаже на неуспесите и проблемите на здравствената заштита во американските болници.

„Добрата медицинска сестра е хорор филм. Сепак, тоа не е само хорор филм за медицински техничар кој убива луѓе. Не. Тоа е исто така хорор филм за катастрофалната состојба на американското здравство“, напиша едно лице.

Приказната за сериски убиец

Филмот објавен оваа недела на Нетфликс е вистинска приказна за Чарлс Кален, медицински техничар и сериски убиец кој уби десетици луѓе, а веројатно и стотици пациенти за време на неговите 16 години поминати во болница.

На почеток