Свет

Путин до Лула де Силва: Резултатите го потврдуваат вашиот политички авторитет

Рускиот претседател Владимир Путин му честитал на Луис Игнасио Лула за победата на Силва на изборите во Бразил, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

„Ве молиме прифатете ги моите искрени честитки за победата на претседателските избори. Резултатите од гласањето го потврдуваат вашиот висок политички авторитет. Очекувам дека нашите заеднички напори ќе обезбедат понатамошен развој на конструктивна руско-бразилска соработка во сите области“, рече Путин во честитката, пренесува агенцијата ТАС С.

Рускиот претседател му посака на Лула да Силва успех во неговата важна работа како претседател на земјата, како и добро здравје и просперитет.

На почеток