Свет

Ердоган разговараше со Шолц: Анкара очекува Германија да се врати на својата неутрална позиција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговараше со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Тој рече дека очекува Берлин да се врати на неутрална позиција во турско-грчките односи.

“Претседателот Ердоган имаше телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц. Ердоган му рече на Шолц дека треба да продолжат дијалогот меѓу Турција и ЕУ, преговорите за обновување на Царинската унија и преговорите за пристапување во ЕУ. Разговарано е за Германија и регионалните прашања”, се вели во соопштението на турската влада.

Ердоган наводно рекол дека придава посебно значење на блискиот дијалог со Шолц со цел зајакнување на односите меѓу двете земји во сите области.

Како што информираат од канцеларијата, Ердоган истакнал „дека Анкара очекува Германија да се врати на својата неутрална позиција во турско-грчките односи“ – пренесе РИА.

На почеток