Свет

Словенија ја доби првата жена претседател, која е Наташа Пирц Мусар

Новата претседателка на Словенија, адвокатката Наташа Пирц Мусар (54), е првата жена што ја извршува функцијата претседател во таа земја.

Иако е нова во политиката, Пирц Мусар на мнозинството Словенци им е позната како телевизиски водител, комесар за информации, а воедно и претседател на словенечкиот Црвен крст, јави СТА.

Во вториот круг од претседателските избори одржани во неделата, таа го победи својот ривал од Словенечката демократска партија, Анже Логар.

Дипломирала на Правниот факултет во Љубљана во 1992 година, а докторирала во Виена во 2005 година.

Професионалната кариера ја започнала како новинарка и телевизиска водителка, а по шест години застанала на чело на финансискиот холдинг „Актива груп“.

Основала своја адвокатска канцеларија, работела на бројни силни случаи, а била и правен советник на семејството на Меланија Трамп, сопругата на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Кога станува збор за надворешната политика, тој се залага целиот Западен Балкан што поскоро да влезе во ЕУ.

Во однос на граничниот спор со Хрватска, тие ќе инсистираат да се спроведе меѓународна арбитража, додава СТА.

Таа планира да продолжи со редовните средби во Процесот Брдо-Бриони што го иницираше нејзиниот претходник Борут Пахор, но не смета дека средбата на лидерите на Западен Балкан е доволна.

Таа е во брак со богатиот бизнисмен Алеш Мусар, кој заработил на почетокот на приватизацијата на државните компании.

Сепак, Пирц Мусар секогаш инсистира на тоа дека целото богатство да е заработено праведно и легално.

Тие двајца неодамна живеат во Радомље, на северот на Словенија, а нејзиното хоби е играње боче и возење мотори.

На почеток