Свет

Украина: Ќе произведуваме оружје со шест членки на НАТО

Украинскиот државен концерн за оружје Укроборонпром соопшти дека заеднички ќе произведува и развива тешко оружје и воена опрема со најмалку шест земји-членки на НАТО, вклучувајќи ги Полска, Чешка, Франција, Данска и неколку други со кои се потпишани договори за необјавување.

– Создаваме заеднички одбранбени компании, градиме линии за производство на муниција со затворен циклус, заедничко производство на оклопни возила и повеќе ракетни системи и заеднички развиваме ново високотехнолошки оружја, а за ова ги користиме постоечките капацитети и новоизградените на безбедни места, објави Укроборонпром, пренесе Јуромајдан прес.

„Укроборонпром“ изјави дека започнал со производство на муниција со калибар 122 и 152 мм, како и мини од 120 мм засновани на технологија на НАТО, што, како што се истакнува, треба да ја намали зависноста на Украина од артилериски испораки од странство.

[ad_2]

На почеток