Актуелно

Нападнати Крим и Мелитопол

Украина го нападна окупираниот Мелитопол, стратешки лоциран град во југоисточниот дел на земјата, соопштија украински и руски извори.

Русите рекоа дека во ракетниот напад загинале две лица.

Промосковските власти во областа велат дека две лица загинале, а 10 се повредени во ракетниот напад, додека градоначалникот во егзил, Иван Федоров, вели дека десетици „потомци“ биле убиени.

Федоров тврди дека нападот ја погодил црквата која Русите ја претвориле во собирно место. Советникот на украинскиот претседател Зеленски вели дека градот Мелитопол е клучен за одбрана на југот.

„Ако [градот] падне, целата линија до Керсон ќе се урне“, рече тој во видео објавено на социјалните мрежи. Ројтерс не можеше независно да ги потврди извештаите за напади или смртни случаи.

Експлозии на Крим и во седиштето на руската Црноморска флота

Имаше извештаи и за повеќекратни експлозии што го погодија Крим, кој е припоен од Русија. Наводно погодена е и касарната. Украинските власти не ги коментираа експлозиите на Крим. Имаше извештаи и за експлозии во Севастопол, седиштето на руската Црноморска флота, во руската воена касарна во Советское и во областите Хвардија, Џанкој и Нижњохирски.

Неофицијалниот кримски медиумски портал „Кримски ветер“ објави дека има загинати и ранети во експлозијата во руската воена касарна во Советско. Сепак, прорускиот канал на Крим тврди дека пожарот во касарната бил предизвикан од „невнимателно ракување“. „Загинаа две лица. Сега сите војници, околу двесте луѓе, се сместени во други простории“, се вели во соопштението.

Сергеј Аксенов, шефот на Крим назначен од Русија, објави на Телеграм: „Системот за противвоздушна одбрана работеше над Симферопол. Сите служби работат како и обично.“ Михаил Развозаев, гувернерот на Севастопол, рече дека експлозиите биле предизвикани од „вежби за пукање “.

Експлозиите се случија откако Москва ги засили своите ракетни напади врз Украина минатата недела, по руските тврдења дека Киев стои зад неодамнешните напади со беспилотни летала врз воените аеродроми длабоко во нејзината територија.

На почеток