Актуелно

Гранатиран Доњецк, користена муниција на НАТО

Украинските сили го гранатираа градот Шчастје кај Луганск користејќи ракети од американскиот повеќецевен систем Химарс, соопштија властите на ЛНР.

Нападот е извршен во четири часот наутро по локално време.

Во текот на ноќта беше гранатиран и Доњецк, а најмалку три лица беа ранети, а едно лице загина.

Во нападите била употребена муниција на НАТО од 155 мм.

На почеток