Актуелно

Брнабиќ: Конечно целосно се согласувам со г-ѓа Османи, демократијата и владеењето на правото ќе надвладеат

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ остро ја критикуваше претседателката на приштинските привремени институции Вјоса Османи за нејзините неосновани обвинувања кон Србија и претседателот Александар Вучиќ.

„Конечно (!), целосно се согласувам со г-ѓа Османи: демократијата и владеењето на правото ќе надвладеат. Затоа има барикади. Србите им го штитат правото на глас (кое го одземате), правото на фер судење (што вие им го ускративте) и Бриселскиот договор. Тие ќе победат, а Курти ќе биде поразен“, напиша Брнабиќ на Твитер.

Османи претходно на Твитер ги обвини Србија и претседателот Вучиќ дека стојат зад нападот врз новинарите во северно Косово, наведувајќи дека српските власти „ќе пропаднат“ и дека „ќе надвладее демократијата и владеењето на правото“.

На почеток