Актуелно

Затворен францускиот институт во Техеран поради контроверзните карикатури

Иранските власти го затворија францускиот институт во Техеран откако францускиот магазин Шарли Ебдо објави карикатури на лидерот ајатолахот Али Хамнеи.

Иранските власти ги осудија карикатурите како „навреда на симболите на суверенитетот и националните вредности“, пренесуваат агенциите.

Техеран вчера предупреди дека за тоа ќе има последици и МНР го покани францускиот амбасадор да зборува.

Весникот „Шарли Ебдо“ често ги исмева иранските политичари и иранските власти го ставија на списокот со санкции.

Вчера, списанието објави серија карикатури за меѓународниот натпревар #MullahsGda.

„Во Франција има слобода на медиумите, за разлика од она што се случува во Иран“, рече француската министерка за надворешни работи Катрин Колона во врска со критиките од Техеран, додавајќи дека богохулењето не постои во францускиот закон.

Министерството соопшти дека се уште не е официјално информирано за затворањето на институтот, оценувајќи дека би било за жалење.

Односите меѓу Иран и европските земји се влошија откако во средината на септември избувнаа масовни протести во Иран поради смртта на Иранката со курдско потекло, Махса Амини, во полициски притвор, каде што заврши бидејќи не беше „облечена како што треба“.

На почеток