Свет

Европската унија го осуди нападот врз српските деца во Штрпце

Европската унија најостро го осуди пукањето во кое беа ранети српско момче и млад човек на Косово и Метохија и оцени дека е важно властите во Приштина да го истражат ова грозоморно злосторство, соопшти утрово портпаролот на ЕУ Петер Стано.

– ЕУ најостро ги осудува вчерашните повреди на момчиња и млади момчиња од пукање во Косово и Метохија. Важно е властите целосно да го истражат ова грозоморно злосторство и правдата да биде задоволена. На жртвите им посакуваме целосно опоравување – рече Стано.

Момчето С.С.(11) и Одиша Милош Стојановиќ (21) се ранети вчера во Готовуша кај Штрпце кога, како што соопшти Канцеларијата за Косово и Метохија, локален Албанец пукал во нив од возило во движење.

Косовската полиција соопшти дека уапсила маж осомничен за пукањето.

На почеток