Актуелно

„Потценувањето на Русија може да доведе до големи последици“, вели Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Стокхолм и Хелсинки го почитуваат трилатералниот меморандум што го потпишаа со Анкара.

Тој исто така изјави дека денес, во се поопасниот свет, „уште поважно е Шведска и Финска да станат членки на НАТО“.

Тој повика на поголема поддршка за Украина и предупреди дека потценувањето на Русија може да доведе до „големи последици за безбедноста во нордискиот регион“, објавено е на веб-страницата на НАТО.

Столтенберг изрази уверување дека „наскоро ќе може да им приреди топло добредојде на Шведска и Финска“ во Алијансата.

На маргините на безбедносната конференција што се одржува во Селене, Шведска, Столтенберг се сретна со шведскиот премиер Улф Кристерсон, шведските министри за надворешни работи и одбрана, како и со лидерката на опозицијата Магдалена Андерсон.

Столтенберг потсети дека досега 28 од 30-те земји на НАТО алијансата го ратификувале влезот на Шведска и Финска во НАТО, а тоа се уште не го сториле само Унгарија и Турција.

На почеток