Свет

Поранешен генерал на ОВК за случајот во Штрпце: „Пукаше во самоодбрана, што требаше да направи?“

Поранешниот генерал на ОВК Селџим Красниќи ја обвини Српска листа дека, како што тврди, го фабрикувала случајот на барање на српските криминални власти.

Тој ја обвини Српска листа дека нашла погоден момент да го нападне Азем Куртај, кој моментално е во притвор бидејќи застрелал 11-годишно момче од Србија и млад човек (21) кои носеле Бадниково дрво.

„Ова е хибридна војна која Србија и Русија ја користат за создавање немири и создавање услови за поделба на територијата и саботирање на нашата земја. Уапсениот тврди дека бил принуден да пука во самоодбрана, и дека немал намера да убие или рани некого, а уште помалку малолетници! Што и како треба да постапува член на БСК? Да сврти грб и да дозволи да биде понижуван или убиен? А да имал намера да убие немаше да пука на асфалт или во воздух, но ќе пукаше токму во нив, а не во децата! Кој треба да се нарече виновен, тој што пукал во самоодбрана или криминалците кои нападнаа група полицајци кои беа на пат без да испровоцираат никого?“ “, изјави Красниќи.

Красниќи додаде дека се поставува прашањето кој поттикнал и колку Србите биле платени „од криминалната држава Србија и српската листа за провокацијата и нападот врз офицерот на КБС“?

„Значи, гледате каде не доведоа неодговорни политичари, локални и меѓународни институции, третирајќи ги Србите како суперграѓани и борејќи се, прогонувајќи и затворајќи докажани патриоти кои ја пролеале својата крв за оваа држава“, рече меѓу другото Красниќи.

На почеток