Свет

Истекување на амонијак од цистерна кај Панчево, има повредени

Синоќа имало истекување на амонијак од цистерна на товарната линија во населбата Топола кај Панчево.

Во населбата Топола кај јужната индустриска зона во Панчево синоќа околу 22 часот и 45 минути имало истекување на амонијак од камион цистерна, при што во Општата болница Панчево се пренесени 10 лица со полесни повреди, од кои двајца се на кислород, изјавија за Танјуг во Панчевската Итна помош.

Останатите имале поблаги проблеми со горните дишни органи. Никој немаше труење. Полицијата и пожарникарите ги евакуираа сите граѓани кои живеат во близина на местото на инцидентот, а местото беше обезбедено.

Протекувањето дошло на паркингот на компанијата Сага, дознава Танјуг. Цистерната била паркирана покрај индустриска пруга која не е јавна железница, туку индустриска пруга која припаѓа на Азотара Панчево.

Интервенцијата на полицијата и пожарникарите е завршена, а пожарникарите се уште дежураат на местото на инцидентот.

На почеток