Актуелно

Уставот на Косово не дозволува формирање на ЗСО, вели Курти

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека предлогот на Европската унија е добра основа за преговори меѓу Белград и Приштина и посочи дека Уставот на Косово не дозволува формирање на Заедница на српски општини (ЗСО).

„Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел се обидува да го нарече европски предлог, кој е поддржан од Германија и Франција, што јас целосно го прифаќам“, рече Курти на прес-конференцијата по средбата со австрискиот канцелар Карл Нојхамер.

Тој посочи дека на 19 септември минатата година добиле европски предлог и додаде оти верува дека врз основа на него може да се разгледа загриженоста за правата на малцинствата во рамките на дијалогот за договорот.

„Верувам дека предлогот е добра основа за преговори. „Сега сме во моментот кога разговараме и разговараме за договорот за целосна нормализација на односите меѓу Косово и Србија и во тие рамки може да се третира и прашањето за ЗСО“, рече Курти.

Курти нагласи дека Уставот на Косово му дава многу привилегии на српското малцинство врз основа на планот на поранешниот премиер на Финска, Марти Ахтисари.

„Уставот, сепак, не дозволува формирање на заедници на етничка основа. Во првата реченица од планот на Ахтисари се вели дека Косово е мултиетничка држава, што значи дека етнички заснованите заедници не се во духот на Уставот. Сакаме да ги гарантираме најголемите права за сите малцинства, не само за српското“, рече Курти.

Тој повтори дека дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да доведе до меѓусебно признавање и дека целта на Косово е членство во ЕУ.

„Ја цениме поддршката на Австрија за нашата апликација врз основа на независни проценки. „Косово е најдемократската земја на Западен Балкан и нашата цел е да бидеме целосно интегриран дел од ЕУ“, рече Курти.
Нехамер рече дека Австрија ќе му помогне на Косово на тој пат и рече дека неговата влада ќе се обиде да ги убеди петте членки на ЕУ кои не ја признаваат независноста на Косово да го поддржат доделувањето кандидатски статус.

„Важно е да се каже дека има земји од ЕУ кои не го признаа Косово. За Австрија е важно да изгради мост, да најде начин да ги убеди земјите-членки дека е правилно и важно да се пречека Косово во европското семејство“, рече Нехамер.

На почеток