Свет

Шоле по средбата со Вучиќ и Брнабиќ: Разговаравме и за Косово, се обидуваме да ја смириме ситуацијата

Специјалниот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле изјави дека не дошол во регионот за да поставува ултиматуми, туку да го поддржи дијалогот во соработка со ЕУ, која ја смета за партнер. Тој рече и дека не сака да открие како Приштина ќе се убеди да ги спроведе договорите.

Тој на прес-конференцијата рече дека се надева оти дијалогот ќе се подобри и односите ќе се нормализираат.

Шоле рече и дека имал разговори со претседателот на Србија, премиерот и министерот за бројни прашања и оти во разговорите било истакнато дека Србија е важен партнер и оти целта е да се подобрат односите меѓу двете земји уште повеќе:

– Најмногу зборувавме за енергетиката и на тој план ја поддржуваме Србија. Ние сме посветени заедно со ЕУ да помогнеме на европскиот пат. Разговаравме и за Косово и Метохија, се обидуваме да ја смириме ситуацијата. Знаеме дека одлуките се тешки, треба да охрабруваме“ порача тој.

На почеток