Актуелно

Украина: Русите 12 пати се обидоа да го елиминираат Зеленски

Директорот на ЦИА Бил Барнс отпатувал во Киев пред почетокот на руската војна против Украина.

Тој сакаше да го информира украинскиот претседател Володимир Зеленски за рускиот план да го убијат.

Во својата нова книга „Борбата на неговиот живот: внатре во Белата куќа на Џо Бајден“, авторот Крис Випл известува дека во исто време Зеленски јавно ги отфрлал предупредувањата од американските власти дека Москва наскоро ќе го изврши најголемиот копнен напад од крајот на Втората светска војна, тој добивал таен брифинг од директорот на ЦИА Бил Брнс за опасноста по неговиот живот.

Неговиот став за предупредувањата на САД, кои беа прилично невообичаени бидејќи американските официјални лица ретко јавно споделуваат разузнавачки информации за начинот на кој администрацијата на Бајден почна рутински да им ги открива руските планови на новинарите и странските влади, беше да ги отфрли и да сугерира дека САД ризикуваат паника и реакција на украинската економија.

Но, во примерок од неговата книга што ја поседува The Independent, Випл напиша дека шефот на ЦИА, Барнс, отишол во Киев „за да го повика во реалноста“.

Претседателот Бајден го задолжи директорот на ЦИА да му достави на Зеленски „прецизни детали за руските заговори“. „Ова веднаш го привлече вниманието на Зеленски; тој беше изненаден, отрезнат од оваа вест“, се вели во книгата.

Украинските власти тврдат дека Зеленски преживеал повеќе од 12 обиди за атентат од страна на Русија од почетокот на февруари. Според Випл, најмалку два обиди биле спречени благодарение на американското разузнавање што го сподели Барнс за време на таа посета на Киев.

На почеток