Актуелно

МКЦ: Сменет е директорот оти не го вработил Бени Шаќири!

По вчерашното разрешување на директорот на Младинскиот Културен центар, Ванчо Богоев, актуелната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска денеска назначи нов директор, кој по професија е детектив.

Во соопштението, од МКЦ реагираат дека досегашниот в.д. директор Ванчо Богоев е сменет од функцијата затоа што не подлегнал на притисоци од Град Скопје.

„Во попладневните часови вчера, постоечкиот в.д. директор на МКЦ, Ванчо Богоев кој 36 години е дел од институцијата и кој со својот едвај целогодишен мандат продолжи во насока на растење и одржување на програмата на МКЦ, беше сменет од својата позиција поради неподлегнување на екстремните притисоци од Генералниот секретар на Град Скопје да потпише вработување за Арбен Шаќири“, велат од МКЦ.

Од Младинскиот културен центар додаваат дека од утре институцијата ќе има нов вршител на должност директор, функција на која е назначен Никола Алексов.

„Бидејќи, сега веќе екс директорот на МКЦ не ја потпиша таа одлука, од утре МКЦ има нов в.д. директор, Никола Алексов, дипломиран детектив, кој е примен пред два дена преку Агенција за привремени вработувања во МКЦ без никакво искуство и позадина во културна институција“, велат од Младинскиот културен центар.

ОД МКЦ реагираат и на кратењето на буџетот кој сега изнесувал 8 отсто од годишниот буџет со кој институцијата работела изминатите години.

Колективот на МКЦ фрла сомнеж врз законитоста на новите кадровски решенија, поради тоа што, како што велат, се одбегнува повторно можноста јавно да се спроведе отворен конкурс за директор, на кој отворено и транспарентно би можеле да се пријават сите квалификувани професионалци од областа на културата.

Покрај МКЦ, скопската градоначалничка Данела Арсовска ги смени и в.д. директорите на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ и Зоолошката градина.

Арбен Шаќири, чие вработување во МКЦ се спори во соопштението на Младинскиот културен центар, беше во трка за градоначалник на Скопје во 2021 година, покрај Данела Арсовска, како кандидат на движењето „Одлучно за промени“ на ЛДП и ДОМ. Откако отпадна во првиот круг од локалните избори, Шаќири во пресрет на вториот одржа средба со Арсовска.

На почеток