Свет

Хрватите заплениле руска јахта, а таа „испарила“, министерот почна да дели оставки

Хрватскиот министер за транспорт Олег Бутковиќ призна дека јахтата исчезнала од земјата поради превид.

Наводно, јахтата е во сопственост на рускиот бизнисмен Алишер Усманов.

Според Хрватската радио-телевизија, на јахтата „Ирина Ву“ и е забрането да ги напушта хрватските територијални води бидејќи била на списокот на имотот на „руските олигарси под санкции на ЕУ, САД и Велика Британија“.

Хрватските власти сметаат дека јахтата им припаѓа на Усманов и неговата сопруга Ирина. „Јахтата е украдена од пристаништето во пристаништето Бетина на островот Муртер на почетокот на октомври. На нејзино место во пристаништето вплови друга, речиси идентична јахта, додека „оригиналната“ моментално се наоѓа во турското пристаниште Дидим на Егејското Море.

По неа е распишана меѓународна потерница. „Меѓународните агенции истражуваат како јахтата завршила во Турција и покрај тоа што била под блокада“, пренесува ХРТ.

Како што рече Бутковиќ на брифингот, раководството на меѓународното поморско пристаниште во Дубровник немало список на запленети бродови, што довело до пропуст.

„Како министер за море, транспорт и инфраструктура ја преземам целата одговорност. Го разрешив раководителот на секторот за безбедност на пловидбата кој беше директно одговорен за информирање на сите пристанишни власти, пристаништето во Шибеник и шефот на подружницата во Бетина. Имав разговор со нив, тие луѓе сигурно не го направија тоа намерно“, изјави Бутковиќ, пренесува ХРТ.

По повод пишувањето на хрватските медиуми, прес-службата на Усманов демантираше дека јахтата е во сопственост на бизнисменот. „Алишер Бурханович Усманов не е сопственик на јахтата „Ирина Ву“, која се споменува во хрватските медиуми и не може да се поврзе со нејзиното исчезнување од пристаништето Бетина“, изјавија за Спутник од прес-службата на Усманов.

Во март, хрватските власти задржаа три јахти кои се поврзани со правни и физички лица против кои ЕУ воведе санкции.

Едно од приведените пловила, луксузната јахта „Ројал Романс“ долга 92 метри, вредна околу 180 милиони долари, според властите, му припаѓа на украинскиот олигарх Виктор Медведчук. Според хрватските медиуми, агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ) со дозвола на окружниот суд во Сплит ја пребарале јахтата на Медведчук лоцирана во Трогир.

На почеток