Свет

Хрватска вети воена помош за Украина

Хрватското Министерство за одбрана вчера соопшти дека ќе продолжи да ѝ помага на Украина.

Министерството го вети ова на состанокот во американската воена база Рамштајн во Германија, каде што сојузниците на Украина ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за таа земја во конфликтот со Русија, но немаше договор за испорака на тенкови Леопард 2 што ги доби Киев. барајќи долго време, пренесува хрватскиот весник Хина.

Хрватска на средбата ја претставуваа министерот за одбрана Марио Баножиќ и началникот на Генералштабот на хрватските вооружени сили Роберт Храњ, се вели во соопштението на Министерството.

На почеток