Свет

Медиуми: Кремљ се подготвува за потенцијален напад врз руската престолнина

Според западните медиуми, Кремљ се подготвува за потенцијален напад врз руската престолнина, иако тоа е неверојатна опција.

Како што пишува Гардијан, на неколку одбранбени и административни згради во центарот на Москва се инсталирани ракетни системи дизајнирани да пресретнуваат авиони и проектили.

Фотографиите објавени на социјалните мрежи сведочат дека ракетниот систем „Панцир“ е поставен на покривот на осумкатница што ја користи руското Министерство за одбрана, додека на едно видео се гледа како системот за противвоздушна одбрана е подигнат на покривот на образовната зграда во Москва, Таганка, област, 40 километри југоисточно од Кремљ.

Што е „Панцир“?

Одбранбениот систем „Панцир“ е наменет за употреба на поблизок дострел, вклучувајќи мешавина од противвоздушни пушки и проектили способни да пресретнуваат ракети воздух-земја со голема брзина на домет од седум километри и тактички авиони до 20 километри, пишува Newsweek.

И додека С-400 е оружје од повеќе милиони долари, „Панцир“ може да се купи за помалку од 15 милиони долари и, за разлика од него, е поразновиден бидејќи може да зафати цели до четири километри со брзина од приближно 40 куршуми во секунда, давајќи им на Русите поевтина одбранбена опција во случај на чести напади од нискотехнолошки беспилотни летала.

На почеток