Свет

Лавина на Хималаите однесе 28 животи, во акцијата учествуваа 1.300 спасувачи

Заврши операцијата за пребарување и спасување по лавината во автономната област Тибет, на западот на Кина, а конечниот број на жртви е 28, јави денеска кинеската државна телевизија.

Медиумите јавуваат дека во акцијата учествувале 1.300 спасувачи со 236 транспортни и специјализирани возила во областа Нингчи.

Надлежните добиле повик за помош во вторник, на 17 јануари, во вечерните часови, кога луѓе со автомобили останале заглавени во тунелот на автопатот меѓу Медог и Мејнлинг, потсетува „Спутник“.

На почеток