Актуелно

Мистериозно исчезнаа две луксузни јахти на Сардинија: Кој е рускиот олигарх по кого трагаат властите во Италија

Италијанските власти трагаат по рускиот олигарх Дмитриј Мазепин, откако две негови луксузни јахти, кои беа запленети поради санкциите на ЕУ, мистериозно исчезнаа од пристаништето во Сардинија.

Јахтите на руски милијардер и сопственик на компанија за производство на минерални ѓубрива, двајцата по име Алдабра, кои вееја под поморски знамиња на две различни земји, исчезнаа од пристаништето Олбија на Сардинија за неколку недели, објави Гардијан.

Истрагата на финансиската полиција на Олбија откри дека првиот брод, за кој се вели дека вреди меѓу 700.000 и 1 милион евра, го напуштил местото во јуни и се закотвил во малото пристаниште Бизерте во Тунис.

Познато е дека втората јахта тргнала од Олбија за Савона, пристаниште во северниот италијански регион Лигурија, пред да замине за Турција.

Засега не се знае каде се наоѓаат јахтите и нивниот сопственик.

Двете јахти беа запленети минатиот март, откако олигархот, татко на поранешниот возач на Формула 1, Никита Мазепин, беше ставен на списокот со санкции неколку недели по почетокот на војната во Украина.

Полицијата соопшти дека Мазепин ангажирал странска компанија, која потоа ангажирала капетан од Сардинија да ги премести јахтите од Италија.

Фирмата посредник и капетанот се казнети до 500.000 евра, а иста казна се соочува и Мазепина.

Се наведува дека ова е прв случај во Италија Русин со замрзнати средства во земјата да успее да ги почитува санкциите на Европската унија.

На почеток