Свет

Вашингтон нема да испрати борбени авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс.

Минатата недела западните медиуми објавија дека група воени претставници барале од Пентагон да испрати F16 во Киев.

За ова прашање синоќа зборуваше и претседателот на Франција, Емануел Макрон, кој не ја исклучи можноста Париз да испрати борбени авиони во Киев, но под одредени услови.

САД ќе испратат тенкови М1 Абрамс во Украина за неколку недели.

На почеток