Актуелно

ХДЗ го „распна“ Милановиќ откако призна дека го киднапирале Косово

Владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) повторно го нападна претседателот Зоран Милановиќ.

Милановиќ е цел на нападите на ХДЗ поради неговата изјава дека „Косово е украдено од Србија“ и дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина и дека не треба да се испраќа оружје, бидејќи тоа само ќе ја продолжи војната.

Од ХДЗ велат дека на Милановиќ не му е проблем да се посрамоти и да се расправа со сојузниците на Хрватска, кога треба да го брани рускиот претседател Владимир Путин.

„Грбин и Грмоја, Пенава, Литер и Пеовиќ не гледаат „ништо спорно“ ниту во оваа теза на нивниот идол од Пантовчак. Но, не грижете се, тие веќе утре ќе тврдат дека се „најголемите пријатели на Косово и братски албански народ. Кога треба да го брани Путин, Милановиќ нема проблем да се посрамоти и да се расправа со нејзините сојузници“, објави на Фејсбук ХДЗ.

Претходно денеска во Петриња, Милановиќ изјави дека е против испраќање смртоносни средства во Украина и рече дека „апсолутно е јасно дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина“, како и дека „Косово и е одземено на Србија“.

Испраќањето оружје во Украина, рече тој, ќе ја продолжи војната во Украина.

„Додека не разберете дека Србија и Русија не се исти, дека Германија и Русија не се исти. Дека ниту една друга земја освен Русија и САД не се исти. Дека ова за жал е болен факт и опасност, овие разговори немаат значење“, изјави Милановиќ на новинарите по испраќањето на третиот хрватски контингент во мисијата на НАТО во Литванија.

На почеток