Свет

(ВИДЕО) Девојче спасено по 40 часа под рушевините

Белите шлемови објавија видео од спасување на девојче од под урнатините.

Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а било заглавено под урнатините дури 40 часа.

Бројот на загинати во Турција и Сирија постојано расте и се менува. Според најновите податоци, досега загинати се 8400, а околу 38.000 се повредени.

Обединетите нации предупредија дека меѓу загинатите може да има илјадници деца.

На почеток