Свет

(ВИДЕО) Ново видео од моментот на разорниот земјотрес

Бројот на жртвите од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700 и може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ урнатините на илјадниците урнати згради. Повеќе од 75.000 луѓе беа повредени во двата разорни земјотреси што го погодија регионот во понеделникот.

Оттогаш спасувачите се тркаат со времето, но со секој час се намалуваат шансите да се најдат преживеани под урнатините. Властите соопштија дека околу 6.500 згради во Турција се урнати, а многу се оштетени во зоната на земјотресот, која погодува околу 13 милиони луѓе.

Можеби до 23 милиони луѓе се погодени, вклучително и пет милиони од ранливите групи, според Светската здравствена организација (СЗО), која стравува од голема здравствена криза, особено поради ширењето на колерата во Сирија. Стотици илјади луѓе останаа без покрив над главата среде зима.

На социјалните мрежи се појави ново видео кое ја покажува јачината на првиот земјотрес во Турција. Тлото во градот Кахраманмараш се тресе, асфалтот се движи, а автомобилите потскокнуваат.

На почеток