Свет

Земјотрес и во Хрватска

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Банија околу 16 часот и 20 минути.

Информацијата ја објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, а корисниците пишуваат дека „вака силно одамна не се тресело“.

На почеток