Свет

Мелони: „Секој мир што подразбира предавање на Украина на руските сили не е мир“

Италијанскиот премиер Џорџија Мелони изјави денеска дека секој мир што подразбира предавање на Украина на руските сили „не може да биде вистински мир“.

За време на посетата на Киев и разговорот со украинскиот претседател Володимир Зеленски, таа изјавила дека поразот на Украина создава ризик од инвазија на други европски земји и ветила продолжување на воената поддршка на Италија за Киев, пренесува Ројтерс.

Мелони додаде дека Италија бара да биде домаќин на меѓународна конференција за обнова на Украина, која е најавена за април.

На почеток