Свет

Млада стјуардеса од Албанија по слетувањето се онесвестила и починала

Млада стјуардеса од Албанија (24) починала од синдром на ненадејна смрт на возрасни откако нејзиниот авион слетал на аеродромот Станстед во Лондон, покажа истрагата. Грета Дирмиши работеше за авиокомпанијата Ер Албанија. Таа ненадејно се онесвестила по слетувањето на 21 декември и набргу потоа починала.

Обдукцијата утврдила дека 24-годишникот починал од синдром на ненадејна смрт на возрасни. Кога паднала во несвест, персоналот и пружил прва помош, а болничарите ја извршиле процедурата за реанимација, но таа не можела да се спаси. Синдромот на ненадејна смрт на возрасни, исто така познат како синдром на ненадејна аритмичка смрт (SADS), се однесува на неочекувана смрт од срцев удар, каде што причината за срцев удар е непозната.

Околу 500 луѓе годишно умираат од овој синдром во Обединетото Кралство, а тој може да биде резултат на наследна срцева болест. Кога младата стјуардеса се онесвестила, веднаш биле контактирани болничари и во авионот пристигнале две амбулантни возила, пишува Daily Mail.

„Веднаш и беше укажана прва помош. Десет минути подоцна немаше пулс“

„Дваесет и четиригодишна жена беше на лет од Албанија, се онесвести на пистата по слетувањето и ѝ беше укажана прва помош. Десет минути подоцна немаше пулс, па болничарите почнаа со CPR. Подоцна беше потврдена смртта“, судот во Есекс. објави Мишел.Браун.

„Аутопсијата утврди дека причината за нејзината смрт е синдромот на ненадејна смрт на возрасни. Таа во моментот на инцидентот била пред вратата на авионот на аеродромот Стенстед“, додаде таа.

Сочувство до семејството објави и авиокомпанијата Ер Албанија. „Нашиот член на персоналот Грета Дирмиши доживеа срцев удар на 21 декември, откако ги симна патниците од нашиот лет за Лондон. Ја изгубивме иако и беше укажана сета медицинска помош“, велат од компанијата.

„Веднаш стапивме во контакт со нејзиното семејство. Грета секогаш ќе ја паметиме како професионална вработена, одлична колешка и голема пријателка. Господ да ја помилува и да и даде мир на семејството. Ер Албанија ќе продолжи да биде со нејзиното семејство“, додава тој. .

На почеток