Свет

(ВИДЕО) Лансирана ракета од подморница во Јапонското Море

Руското Министерство за одбрана објави видео од лансирањето на ракетата „Калибар“ од подморницата Петропавловск-Камчатски во Јапонското Море.

„Екипажот на подморницата Петропавловск-Камчатски на Пацифичката флота во Јапонското Море, како дел од планот за борбена обука, лансираше крстосувачка ракета „Калибар“ од потопена позиција. Истрелувањето на ракетата беше извршено врз крајбрежна цел симулирајќи ја позицијата на гаѓање на лажен непријател. Пред лансирањето, подморницата тајно ја окупираше целната област“, ​​соопшти прес-службата на руската Пацифичка флота.

Се додава дека „во проценетото време ракетата „Калибар“ успешно ја погодила одредената цел на тактичкото поле Суркум во Хабаровскиот крај, а опсегот на гаѓање надминал 1.000 километри“.

На почеток