Свет

(ВИДЕО) Солзавец и водени топови на протестите во Грузија

Полицијата во Грузија употреби солзавец и водени топови за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на главниот град Тбилиси, за да се спротивстават на контроверзниот закон за „странски агенти“.

На телевизиската снимка, на која се повикува агенцијата АФП, може да се види како еден од демонстрантите фрла молотов коктел кон полицискиот кордон за да ги разбие демонстрациите.

Незадоволни граѓани се собраа пред зградата на Собранието во знак на протест против предложениот закон за кој сметаат дека е напад на „слободата на медиумите“. Парламентот, во меѓувреме, ја даде својата првична поддршка за нацрт-законот за „странски агенти“.

Агенцијата АП јавува дека грузиски граѓански активисти и претставници на опозицијата ги блокирале двата влеза во зградата на парламентот, извикувајќи: „Не на рускиот закон! „Руси! “Робови!”

Според законот, медиумите и невладините организации кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странски извори мора да бидат регистрирани како „агенти на странско влијание“.

САД „внимателно ги следат настаните во Грузија“ во последните часови, објави во вторникот американскиот Стејт департмент.

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс (Прајс) им изјави на новинарите дека САД ќе продолжат да ја следат ситуацијата во Грузија и нагласи дека на мирните демонстранти треба да им се даде право на протести.

На почеток