Актуелно

Вашингтон бара Кинезите да се откажат од својот удел во ТикТок или ќе го забранат во САД

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден бара кинеските сопственици на ТикТок да се откажат од својот удел во популарната видео апликација или да се соочат со можна забрана во САД, изјавија од компанијата за „Ројтерс“.

ТикТок е во сопственост на кинеската „Бајт Денс“ (Byte Dance), највредниот стартап во светот.

Овој потег следи по воведувањето на новиот американски закон кој дозволува Белата куќа да го забрани ТикТок или други странски технологии доколку претставуваат ризик за националната безбедност.

Други земји и ентитети, исто така, одлучија да ја забранат апликацијата и изразија загриженост за нејзините врски со кинеските власти и собирањето кориснички податоци ширум светот. Индија ги забрани ТикТок и десетици други апликации од кинески програмери на сите уреди во јуни 2020 година, тврдејќи дека тие се потенцијално штетни за безбедноста и интегритетот на земјата.

Авганистан преговара за забрана на ТикТок и видео играта „Пубг“ (PUBG), а талибанците тврдат дека ја „залутале“ авганистанската младина.

Пакистан привремено го забрани ТикТок најмалку четири пати, а последната забрана заврши во ноември, поради она што владата го смета за „неморална и непристојна содржина на апликацијата“.

Вработените во белгиската влада повеќе нема да смеат да користат ТикТок на официјални телефони, а канадските власти ја донесоа истата одлука поради безбедносни ризици. Тајван ги забрани ТикТок и некои други кинески апликации од државните уреди и во декември 2022 година започна истрага за апликацијата за социјалните медиуми поради сомнителни нелегални активности на островот.

Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД гласаше на почетокот на месецот за усвојување на нацрт-закон со кој на претседателот Џо Бајден ќе му се даде овластување да ја забрани апликацијата и социјалната мрежа ТикТок во САД.

Белата куќа претходно им наложи на сите федерални агенции да го избришат ТикТок од сите владини уреди во рок од 30 дена.

Конгресот и повеќе од половина од американските држави досега го забранија ТикТок на официјалните мобилни уреди. Европската комисија и Европскиот парламент, институции на Европската унија, му забранија на ТикТок од телефоните на нивните службеници од безбедносни причини.

Платформите за социјални медиуми и апликациите за пораки, вклучувајќи ги Јутјуб, Твитер, Фејсбук и Инстаграм, се блокирани во Кина долго време.

На почеток