Свет

Белата куќа: Одлуката на Полска да испрати авиони нема да не поттикне да го правиме истото

Одлуката на Полска да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина е „суверена одлука“ на таа земја, која нема да го охрабри американскиот претседател Џо Бајден да ги испрати своите борбени авиони Ф-16 во Украина, соопшти Белата куќа.

Бајден во неколку наврати изјави дека нема намера да испраќа борбени авиони во Украина, но не ја отфрли целосно таа опција. Советникот за национална безбедност на Бајден, Џон Кирби, вчера изјави дека одлуката на Полска да испрати четири борбени авиони, што претставува отстапување од другите членки на НАТО, нема да го промени процесот на донесување одлуки во САД.

„Тоа не ја менува нашата пресметка во однос на Ф-17“, рече Кирби, а потоа додаде: „Ова се суверени одлуки што секоја земја ги носи за себе. Ние ги почитуваме тие суверени одлуки. Тие мора да се уверат сами не само дека ќе испрати сè, но и како ќе го карактеризира“.

Кирби одби да ја коментира одлуката на Полска, велејќи дека „не е на САД да ја карактеризираат одлуката на Полска на овој или оној начин“.

На почеток