Свет

Американец предизвикал тепачка во авион, реагирале и воени авиони

Холандското воздухопловство испрати два воени авиони Ф-16 да придружат патнички авион на компанијата КЛМ на линијата Абу Даби-Амстердам, во кој агресивен патник почнал тепачка, соопшти портпаролката на војската, Џоана Хелмондс.

„29-годишниот Американец стана агресивен откако му било кажано да седне на своето место. Следуваше тепачка, а екипажот и патниците успеаја да го совладаат“, рече таа.

Неколку патници се полесно повредени.

Авионот ербас А330-200 добил дозвола да слета на аеродромот Амстердам-Шипол, а полицијата го уапсила бунтовникот, кој потоа беше испратен на психијатриски преглед.

Портпаролката на КЛМ, Хелен Макинга, рече дека холандската авиокомпанија „жали поради инцидентот“ и дека екипажот постапил според пропишаната постапка.

Военото воздухопловство наведе дека ловците, вооружени со проектили, не се испраќаат освен во исклучителни околности.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток