Магазин

Се огласи туристката која се жалеше за сметка од 402 евра на Хвар

Младата туристка Теона од Њујорк објави на TikTok и Instagram како била шокирана од сметката на островот Хвар. Сега таа дополнително ја објасни целата ситуација

Еве како е кога вашиот TikTok создава хаос на Балканот – напиша блогерката Теона со видео на кое се прикажани написи за нејзината сметка од ресторан во Хвар.

– Влегов во сите медиуми – напиша таа заедно со описот на снимката.

– Не очекував дека видеото ќе стане вирално. Го направив за забава. Знаевме какви се цените на Хвар. Очигледно, сè на Хвар е поскапо отколку во остатокот од Хрватска. Бевме свесни за тоа, и тоа е во ред. Сега ќе ви кажам зошто се чувствувавме искористени. Не сме ограбени, само чувствуваме дека ја искористија нашата наивност. Сопствениците на ресторанот се и сопственици на сместувањето во кое престојувавме. Беа многу љубезни, не советуваа каде да одиме, што да посетиме. Ни кажаа дека има многу места каде се експлоатираат туристите, а цените се превисоки – почна да зборува таа

– Некои популарни ресторани не се толку добри, а се популарни и скапи, ми рекоа. Мислевме дека овие луѓе се љубезни и имаат најдобри намери. И јас и дечко ми сме Македонци по потекло и зборуваме српско-хрватски. Со нив разговаравме на хрватски. Бидејќи нашите домаќини беа толку прекрасни луѓе, решивме да вечераме со нив. Го видовме менито и приближно ги знаевме цените. Го замоливме келнерот да препорача нешто локално. Веруваме дека не искористија бидејќи не ни кажаа дека главното јадење е над 200 евра. Да ни кажеа, тогаш ќе одлучеа дали ќе ја јадат или не. Прво ни кажаа како мора да внимаваме да не искористат, а потоа ни го направија истото! Тоа е за тоа. Храната беше вкусна. Дали вреди за парите? Не би рекла дека е…но, научена лекција… следниот пат ќе бараме кој и да ни препорача да покажеме точно на менито што ќе добиеме и платиме – ја објасни целата ситуација таа.

За потсетување, младата туристка Теона од Њујорк објави на TikTok и Instagram како била шокирана од сметката на островот Хвар. Според неа, таа по професија е блогерка која пишува за модата, убавината и патувањата.

Таа во четвртокот на една од најпопуларните социјални мрежи објави фотографија од сметката од крајот на јули. Таа посети еден од најпрестижните ресторани на Хвар. Со нејзино друштво јадела црно рижото, сипа, пржени лигњи, риба броде, ’капетански пијалок’, а пиеле и грчко вино и минерална вода. Поставување на маса, каверт е вклучено во цената.

– Ова се случува кога ќе ја прифатите препораката на келнерот за мезе и главно јадење. Не праша и колку сме гладни, а ние рековме дека не сме премногу гладни. Се прашувам колку ќе беше сметката ако кажевме дека сме гладни – коментира разочаран њујорчанец. Сепак, таа го пофали сместувањето на Хвар како и самиот остров и напиша препораки. „Градот е прекрасен. А Јадранското Море е прекрасно сино“, напиша таа. Покрај Хвар, таа ги посети и Корчула и Дубровник.

Додека некои корисници на социјалните мрежи се согласија со неа и дека цените се претерани, имаше и такви кои ја критикуваа.

– Седнавте сред сезона во познат ресторан на топ локација, јадевте половина од чудата на морето и потоа сте изненадени од сметката – е еден од коментарите. Други додаваат дека никогаш не седнале во ресторан без да го погледнат ценовникот.

„Тоа не ти вреди ни 50 евра“, ѝ напишал еден турист.

На почеток