Свет

Ердоган: Повеќе нема да земаме кредити од ММФ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека Турција повеќе нема намера да зема кредити од Меѓународниот монетарен фонд.

„На денешна Турција не и` се потребни позајмици или техничка поддршка од Меѓународниот монетарен фонд“ рекол Ердоган, пренесе Тас, повикувајќи се на турската агенција „Анадолија“.

Тој нагласил дека темата за земање кредити од ММФ е затворена за секогаш.

Турција, последните долгови кон ММФ ги подмири во 2013 година, а нови дискусии на таа тема се покренати по падот на домашната валута-туркста лира, во август поради тензии во односите со САД, откако Вашингтон воведе царини на увоз на челик и алуминиум од Турција.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток