Свет

(Фотогалерија) Катастрофалниот земјотрес во Мароко низ фотографии

(Фотогалерија) Катастрофалниот земјотрес во Мароко низ фотографии

Очај и страв владеат денес во Мароко откако земјата беше погодена од катастрофален земјотрес, во кој засега загинаа над 1.300 лица, а повредени се 1.800.

Луѓето спијат на улиците, дел останаа без своите огништа, други ги оплакуваат блиските што ги загубија, додека некои, пак, се надеваат дека нивните роднини и пријатели кои останаа под урнатините ќе бидат спасени.

Земјата е во целосен шок, светските агенции пренесуваат потресни сведоштва.

Двајца македонски државјани кои биле во Мароко се евакуирани на безбедно и се во добра здравствена состојба, објави МНР.

Атмосферата по земјотресот најдобро ја опишуваат фотографиите во прилог:

Луѓе спијат на улица во Маракеш/ Фото: АФП

Урнатини во Маракеш/ Фото: Анадолија

Автомобил уништен од урнатини/ Фото: Ројтерс

Жена гледа кон разурната куќа во Маракеш/ Фото: АФП

Луѓе спијат на улица/ Фото: АФП

Маж гледа кон уништена градба/ Фото: АФП

Поглед кон разурнатиот историски Маракеш/ Фото: Ројтерс

Жена гледа кон урнатините/ Фото: СЕНА/АФП

Жена вознемирена стои пред нејзината куќа разурната од земјотресот/ Фото: АФП

Спасувачи во Маракеш/ Фото: Ројтерс

Спасувачка операција/ Фото: АФП

Момче шета врз урнатините во Маракеш: Фото: АФП

Луѓе плачат над телата на жртви од земјотресот/ Фото: АФП

Разурната куќа/ Фото: Ројтерс

makfax.com.mk

На почеток