Свет

Бројот на загинати во Мароко се искачи на над 1.300 лица

Бројот на загинати во Мароко се искачи на над 1.300 лица

Бројот на загинати во земјотресот во Мароко се зголеми од 1.037 на 1.305, соопшти Министерството за внатрешни работи на земјата.

Вкупно 1.832 лица се повредени – во споредба со 1.204 пријавени претходно денеска. Околу 1.220 од нив се во критична состојба.

Експертите предвидуваа дека бројот на загинати ќе продолжи да расте бидејќи спасувачите стигнаа до тешко погодените оддалечени области и потрагата продолжува.

Во земјотресот евакуирани се двајца македонски државјани кои се во добра состојба.

makfax.com.mk

На почеток