Свет

(Видео) Мароко пргласи тридневна жалост: Маракеш срамнет со земја, семејства под урнатините, болниците полни

(Видео) Мароко пргласи тридневна жалост: Маракеш срамнет со земја, семејства под урнатините, болниците полни

Мароко прогласи тридневна национална жалост по разорниот земјотрес во којшто загинаа повеќе од илјада луѓе.

Националните знамиња ќе бидат на половина копје во текот на целиот период на жалост, се вели во соопштението на кралската палата, еден ден по земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтер, пренесе Ројтерс.

Вооружените сили ќе распоредат спасувачки тимови за да обезбедат вода за пиење, храна, шатори и ќебиња во погодените области, се вели во соопштението.

Најголем дел од штетите и жртвите се во тешко достапни планински области, а повредените се пренесени во болници на лекување, пренесе „АП“.

Повеќе од 300.000 луѓе беа погодени од синоќешниот земјотрес, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (OCHA). Организацијата додаде дека „внимателно ја следи ситуацијата“ и дека тимот распоредува поддршка за своите партнери во Мароко.

„Владините власти ги предводат напорите за одговор, вклучително пребарување и спасување и медицинска поддршка, вклучително и мароканската Црвена полумесечина“, се додава во соопштението.

Првите извештаи на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека повеќе од 300.000 цивили во Маракеш и неговите предградија биле погодени од земјотресот.

Многу семејства сè уште се заробени под купишта урнатини, а болниците во градот примија голем број повредени лица, додава OCHA. Обединетите нации се во „постојана комуникација“ со локалните власти и во тек се консултации за да се идентификуваат областите каде што ОН и нивните партнери можат да обезбедат поддршка во наредните часови и денови, се вели во соопштението.

Рурален град во Мароко е уништен во синоќешниот земјотрес. Адасил во провинцијата Чичау во регионот Маракеш-Сафи претрпе значително уништување, при што неколку згради се урнаа.

Земјотресот се случи во планинскиот венец во Мароко, нешто по 23 часот во петокот по локално време, на релативно мала длабочина од 18,5 километри, со епицентар на 72 километри југозападно од Маракеш.

Бројот на загинати во земјотресот се искачи на 1.037, а повредени се уште најмалку 1.200 луѓе, јави Асошиејтед прес.

Соопштено е дека најголема штета и загинатите има во тешко достапни планински области, а повредените се пренесени на лекување во болници.

makfax.com.mk

На почеток