Свет

Бајден: Односите меѓу САД и Виетнам влегоа во нова фаза

Бајден: Односите меѓу САД и Виетнам влегоа во нова фаза

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска за време на неговата посета на Ханој дека односите на САД со Виетнам влегле во нова фаза.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на бизнис форум, Бајден рече дека двете нации ја продлабочуваат соработката на полето на информатичката технологија, полупроводниците и вештачката интелигенција, објави Ројтерс. Бајден нагласи дека Виетнам е клучен за минералните резерви од исклучително значење.

Лидерите на водечките американски и виетнамски компании од областа на полупроводниците, информатичките технологии и авијацијата денеска се сретнаа во рамки на посетата на Бајден на Ханој. Директори од „Гугл“, „Интел“, „Амкор“, „Марвел“, „Боинг“ и други присуствуваа на Самитот за иновации и инвестиции меѓу САД и Виетнам.

Од виетнамска страна учествуваа менаџери на производителот на електрични автомобили „Винфаст“, авиокомпанијата „Виетнам Ерлајнс“, технолошката компанија ФПТ, како и интернет компанијата ВНГ.

Според проценките на Американскиот геолошки институт, Виетнам е втората земја во светот по наоѓалишта на ретки минерали кои се користат во производството на електрични возила и турбини на ветер.

Деловниот состанок уследи по договорот за подобрување на дипломатските односи меѓу САД и Виетнам во неделата.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и виетнамскиот министер за инвестиции Нгуен Чи Дунг одржаа средба, по што следеа разговори со Бајден и виетнамскиот премиер Фам Мин Чин.

makfax.com.mk

На почеток