Свет

Мароканка се породила неколку минути пред земјотресот, па итно морала да ја напушти болницата – нејзиниот дом е разурнат

Мароканка се породила неколку минути пред земјотресот, па итно морала да ја напушти болницата – нејзиниот дом е разурнат

Бебето на Кадија сè уште нема ни име, но нејзиниот прв дом е шатор. Таа е родена само неколку минути пред смртоносниот земјотрес што го погоди Мароко во петокот вечерта.

Иако мајката и ќерката се неповредени, болницата во Маракеш во која се наоѓале била евакуирана, пишува Би-Би-Си.

По брзиот преглед, од нив било побарано да заминат само три часа по породувањето.

„Ни рекоа дека мораме да одиме поради страв од последователни потреси“, рекла мајката. Со нивното новороденче, Кадија и нејзиниот сопруг се обиделе да одат со такси рано во саботата до нивниот дом во Тадарт на планините Атлас, на околу 65 километри од Маракеш.

Но, на пат до таму откриле дека патиштата се блокирани од одрони и стигнале само до селото Асни. Оттогаш семејството живее во шатор покрај главниот пат.

„Не добив никаква помош или помош од властите“, рече Кадија, држејќи го своето дете додека се криеше од сонцето под тенка церада.

„Побаравме од некои луѓе во ова село ќебиња за да имаме со што да се покриеме. Го имаме само Господ“, додаде таа.

Жената нагласи дека има само еден комплет облека за бебето. Пријателите од нивниот роден град ги известиле дека нивната куќа е тешко оштетена, па не знаат кога би можеле да имаат соодветно место за престој.

makfax.com.mk

На почеток