Свет

Петнаесет Срби задржани во болница по сообраќајната несреќа во Грција, некои продолжиле на одмор во Ставрос

Петнаесет Срби задржани во болница по сообраќајната несреќа во Грција, некои продолжиле на одмор во Ставрос

Во тешката сообраќајна несреќа, што се случи на патот Атина – Солун, кога се судрија автобус, со српски регистарски таблички, и автомобил, повредени беа 42 лица, а четворица загинаа.

Директорот на УТА, Александар Сеничиќ, рече дека лекување продолжува кај 15 српски туристи, кои биле во автобусот во моментот на несреќата.

Сите тие се надвор од животна опасност, а Сеничиќ посочува дека секој што сака да го прекине одморот и да се врати во Србија тоа може да го направи.

„Испратени беа два автобуса, едниот да ги врати туристите, другиот ги чекаше неповредените во судирот. Ги возел до дестинацијата Ставрос, каде што ќе се договори со оние што сакаат да останат или да се вратат. Секој што сака да се врати, тоа ќе може да го направи преку ден или во текот на вечерта“, изјави Сеничиќ.

Во изминатите недели Грција беше погодена од страшни поплави. Голем број српски туристи со денови беа заробени во поплавените хотели, без храна, струја и вода, а како што вели Сеничиќ, состојбата сега е многу подобра.

„Сите се безбедни, времето е подобрено во Грција, имаме туристи што сакаат да останат во Пелион и да му помогнат на локалното население. Нема основни проблеми со струја и вода, како што имаше за време на поплавата“, вели Сеничиќ.

makfax.com.mk

На почеток