Свет

Германската министерка за надворешни во посета на Киев: Украина има место во Европската Унија

Германската министерка за надворешни во посета на Киев: Украина има место во Европската Унија

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок нагласи дека Украина има место во Европската Унија при посетата на главниот град Киев во понеделник наутро.

Украина може „да се потпре на нас и на нашето разбирање за проширувањето на ЕУ како неопходна геополитичка последица на руската војна“, рече Баербок по нејзиното пристигнување, се вели во соопштението.

Украина веќе има кандидатски статус, рече Баербок додавајќи: „И сега се подготвуваме да донесеме одлука за отворање на преговорите за пристапување во ЕУ“.

Во однос на судските реформи и законот за медиуми, резултатите од реформите во Украина се веќе импресивни, рече таа.

Но, има уште долг пат во спроведувањето на антиолигархискиот закон и борбата против корупцијата, додаде министерката за надворешни работи.

Тоа е четврта посета на Баербок од избувнувањето на војната во Украина во февруари 2022 година.

makfax.com.mk

На почеток