Свет

(Видео) Во Британија убиено 10-годишно девојче, осомничени се таткото, маќеата и вујкото

(Видео) Во Британија убиено 10-годишно девојче, осомничени се таткото, маќеата и вујкото

Таткото, маќеата и вујкото на 10-годишната Сара Шариф се уапсени под сомнение за убиство по враќањето во Велика Британија од Пакистан. Урфан Шариф (41), неговата сопруга Беинаш Батул (29) и неговиот брат Фајсал Малик (28) се уапсени на аеродромот „Гетвик“ кога се симнале од лет од Дубаи.

Полицијата соопшти дека три лица се приведени и ќе бидат сослушани. Телото на Сара беше пронајдено во куќа во Вокинг на 10 август. Тројца возрасни, кои живееле со неа, заминале од Велика Британија за Пакистан еден ден пред полицијата да го пронајде телото.

Обдукцијата покажа дека таа добила повеќекратни и тешки повреди. Мајката на Сара е информирана за најновиот развој и е поддржана од полицајци, соопшти полицијата во Сари. Полицијата ја опиша истрагата како „исклучително брза, предизвикувачка и сложена“.

Авионот со осомничените членови на семејството слета на лондонски „Гетвик“ вчера нешто пред 19.30 часот по локално време. Група луѓе, за кои се верува дека се полицајци, биле видени како се качувале во авионот. Два полициски автомобила и три комбиња подоцна го напуштија терминалот со вклучени светла.

Таткото на Сара, неговата сопруга и братот пристигнаа во Дубаи вчераутро од аеродромот во Сијалкот, провинцијата Пенџаб. Петте браќа и сестри на Сара, на возраст меѓу една и 13 години, кои патувале со тројца возрасни во Пакистан, остануваат во пакистанска државна установа за нега.

Тие беа пронајдени во куќата на таткото на Шариф во Џелум во североисточен Пакистан. Туристички агент во Вокинг изјави за Би-би-си дека Шариф ги контактирал на 8 август сакајќи да резервира билети во еден правец за Пакистан што е можно побргу, што било два дена пред да се најде Сара.

Набргу по слетувањето во Исламабад на 10 август, Шариф стапил во контакт со службите за итни случаи во Велика Британија, кои ја воделе полицијата во Сари до семејната куќа и до телото на Сара. Преку Интерпол е почната меѓународна потрага по тројцата возрасни лица, а полицијата во Пакистан се обидела да ги лоцира.

Шариф и Батул минатата недела објавија видео изјава во која Батул рече дека се сокриле во Пакистан поради страв дека ќе бидат „мачени или убиени“ од полицијата во земјата. Тој тврди и дека членовите на нивните семејства биле малтретирани и дека се подготвени да соработуваат со британските власти. Шариф не зборуваше на видеото, додека Батул читаше од тетратка.

makfax.com.mk

На почеток