Свет

Вучиќ: Тежок ден во Брисел, неуспешна средба во невозможни услови

Вучиќ: Тежок ден во Брисел, неуспешна средба во невозможни услови

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека денешните преговори во Брисел со премиерот на Косово, Албин Курти и високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, биле тешки и оти биле одржани „во речиси невозможни услови“.

dobivaj vesti na viber

„Не беше лесен ден во Брисел. Во тешки и речиси невозможни услови, една неуспешна средба“, вели Вучиќ.

Разговорите завршија неуспешно во однос на патот кон нормализација на односите. Курти не сакаше да го прифати компромисниот предлог на ЕУ, по што заврши средбата“, рече Вучиќ.

„Србија го прифати компромисниот предлог на ЕУ, иако тоа не ни е лесно“. Тој додаде дека во текот на разговорот имало главно непријатни работи, бидејќи секој се бори за своето.

„Јасно е дека Курти избегнува да се формира Заедница на српски општини (ЗСО) и тоа е суштината. Не бегаме од обврските, туку кажавме, не само ние, туку и ЕУ, како мора да се одвиваат работите. Курти одби, и така се заврши“ – изјави Вучиќ, пренесуваат српските медиуми.

makfax.com.mk

На почеток